Aleš Vlk: Dnes je to už bez debat, když někdo dělá výzkum, má povinnost sdělit, co dělá a jaký to má dopad

Je zakladatelem portálu Vědavýzkum, který se zabývá popularizací vědeckých témat, dále je jednatelem společnosti Alevia, která se věnuje otázkám vědy a výzkumu ze vzdělávacího úhlu pohledu a každý rok v této oblasti udělí okolo dvaceti Master of Public Administration titulů. Mimo jiné působil také jako poradce v agentuře Czechinvest a na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. 

V pátém dílu podcastu CUIP on Air s námi hovořil Aleš Vlk o své cestě k vědě a výzkumu, o tom, jak se Česku v této oblasti daří a vysvětlil, proč komunikace a věda jsou dnes již nerozdělitelné disciplíny. 

Myslím, že to je dnes už bez debat, o tom nemůžeme pochybovat. Každý, ať už dělá základní nebo aplikovaný výzkum, transfer nebo inovace, a má to z nějakého procenta z veřejných prostředků, má povinnost sdělit, co dělá, jaký to má dopad a jak se to společnosti vrací.

Dodal také, že  mnoho lidí v České republice to již pochopilo, dělají to rádi a dobře.

Já bych to tuzemské úsilí viděl tak na 70% pozitivně, myslím, že není na co si stěžovat v porovnání s tím, co se děje kolem nás.

Aleš Vlk je také jedním ze zakladatelů společnosti Alevia, která navázala na předchozí činnost pořádání workshopů z oblasti vědy a výzkumu a která v současné době již několik let nabízí program Master of Public Administration. 

Jaká je podle Aleše hlavní přidaná hodnota tohoto programu? 

Zdaleka nejdůležitější je, že se tam hlásí lidé z různých institucí, veřejných i soukromých segmentů a navzájem si sdělují vlastní zkušenosti. Mají bezpečnou platformu, kde si mohou povídají o věcech, co se jim zdařily, ale i o tom, co se nepodařilo.

A jak se Alevii zrodil mladší brácha Vědavýzkum, který vznikl jako jedinečná platforma, zaměřující se především na zprostředkování novinek v oblasti vědy a výzkumu odborné veřejnosti?

I to si můžete poslechnout v našem podcastu. 

Přejeme vám příjemný poslech!

Podcast moderuje Lucie Budinová. CUIP On Air si můžete poslechnout také zde ve svém prohlížeči či na Spotify.

Čtěte také

Byla nám doporučena práce v utajeném režimu, říká Ilona Hromadníková 

Díky paní profesorce Hromadníkové je dnes možné odhalit celou řadu komplikací již z prvotrimestrálního screeningu z periferní žilní krve matky. Vedle předčasného porodu umí předpovědět také vysoký tlak nebo i život ohrožující preeklampsii.  Paní profesorka, vedoucí Oddělení molekulární biologie a patologie buňky a současně také…


Česko jako moderní země plná inovací. Univerzita Karlova, CUIP a generální komisař pro EXPO 2025 podepsali spolupráci

Univerzita Karlova a její dceřiná společnost CUIP a.s. podepsaly s Kanceláří generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO společné memorandum o spolupráci. Cílem memoranda je připravit českou účast na EXPO 2025 tak, aby ukázala Česko jako moderní zemi s vysokou úrovní…


Studio Charles Games si odnáší cenu Česká hra roku 2021

Minulý týden, 6. prosince 2022, se uskutečnil již 12. ročník slavnostního předávání cen autorům nejpřínosnějších českých her, tentokrát těch vydaných v roce 2021. O cenách v celkem 8 kategoriích rozhodovala odborná porota i samotná komunita hráčů. Nominovaných titulů bylo celkem 52. Kompletní seznam si stejně jako…


Proč se sloni bojí včel a jak může věda pomáhat byznysu?

Na konci listopadu 2022 se v sídle vydavatelství Economia uskutečnila debata o transferu technologií, které se zúčastnila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová spolu se čtveřicí manažerů z oblasti transferu a inovací. Za CUIP diskutoval předseda správní rady Otomar Sláma, jehož příklad transferu…


Parametrem úspěšné vědy má být počet prodaných patentů

Ve středu 19. října 2022 se za účasti dvou členů Vlády ČR uskutečnil kulatý stůl k tématu technologického transferu, který organizoval think-tank TOPAZ za podpory Konrad Adenauer Stiftung a Wilfirend Martens Centre for European Studies. Moderace celé akce se ujal Aleš Vlk, proděkan…