Byla nám doporučena práce v utajeném režimu, říká Ilona Hromadníková | CUIP On Air
Díky paní profesorce Hromadníkové je dnes možné odhalit celou řadu komplikací již z prvotrimestrálního screeningu z periferní žilní krve matky. Vedle předčasného porodu umí předpovědět také vysoký tlak nebo i život ohrožující preeklampsii.
Paní profesorka, vedoucí Oddělení molekulární biologie a patologie buňky a současně také klinická imunoložka v Ústavu pro péči o matku a dítě je také hostem čtvrtého dílu našeho podcastu CUIP On Air, kde si o její cestě za neinvazivními prenatálními predikcemi, ale i o způsobu, jak se je podařilo dostat do praxe, můžete poslechnout více.
Proč se vydat cestou technologického transferu? A proč se v takovém případě obrátit na profesionály?
Právě v rámci Ústavu pro péči o matku a dítě se jí podařilo získat dva patenty na prediktivní testy kardiovaskulárních onemocnění u matek i u dětí.
Ochrana duševního vlastnictví těchto testů zavedla paní profesorku k CUIP, které se komerčním potenciálem jejího výzkumu začalo zabývat a brzy zjistilo, že se jedná o skutečně výjimečnou záležitost, která ve světě nemá obdoby.
„Byla nám doporučena práce v utajeném režimu. Připadala jsem si jako agent.”
Komentuje paní profesorka svou zkušenost s procesem komercializace. Kromě nemožnosti publikovat musela také odmítat řadu pozvánek na prestižní mezinárodní konference, protože nemohla sdělovat žádné informace.
“Říkala jsem, že nic nemám. Oni říkali, že je něco se mnou asi špatně. A nemůžete říct ten důvod.”
Dodala, co vše je třeba podstoupit, aby se neohrozilo získání patentové ochrany.
Přejeme vám příjemný poslech!
Podcast moderuje Lucie Budinová. CUIP On Air si můžete poslechnout také zde ve svém prohlížeči či na Spotify.