Speciál o transferu znalostí a technologií | Týden ve vědě a výzkumu

8/7/2019

Před rokem se Univerzita Karlova rozhodla založit samostatnou společnost s názvem Charles University Innovations Prague (CUIP). Ta si klade za cíl přenášet poznatky vědců univerzity do praxe, tedy z akademické půdy ke komerčním subjektům. Jak to přesně funguje a jak se na to tváří samotní vědci? Nejen o tom se bavil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz s ředitelem CUIP Otomarem Slámou.

Můžete nám popsat instituci Charles University Innovations Prague (CUIP)? Je to nějaká dceřiná společnost Univerzity Karlovy?

Je to přesně tak. CUIP je 100% vlastněnou dceřinou společností Univerzity Karlovy a to ve formě s.r.o. Vznikli jsme v červnu loňského roku a jsme soukromoprávní subjekt.

A co je ten hlavní důvod založení s.r.o. Univerzitou Karlovou?

V CUIP se zabýváme komercializací. Představte si to tak, že máte dobrý nápad, vynález nebo objev. Často se chrání, aby ho nemohl používat někdo jiný. Poté je ale stejně ještě dlouhá cesta k tomu, aby se dal použít v praxi. Uvedu konkrétní příklad. Naši vědci na Univerzitě Karlově přišli na úžasné látky, které mají antituberkulotické vlastnosti a povedou k vytvoření nového léku proti tuberkulóze. Léky na tuberkulózu už existují, ale naše řešení by mělo mít celou řadu benefitů. Měli by mít například méně vedlejších účinků a být levnější. Výzvou je dostat látku z laboratoře do stavu, kdy si ji můžete koupit v lékárně. To se musí zařídit. A to je ta komercializace. Univerzita nikdy nebude vyrábět léky, není to farmaceutická společnost. Logickou cestou tady je prodat objev někomu z farmaceutického průmyslu. Oslovení partnerů je to, co děláme v CUIP.

Spoustu výzkumných organizací si toto dělá vnitřně takzvanými centry pro transfer technologií. Univerzita Karlova to vyčlenila do s.r.o. Byly na to nějaké vzory v České republice?

Univerzita si stále nechává své Centrum pro transfer technologií, stále to je její integrální součást. Má celou řadu aktivit jako je vzdělávání vědců, identifikace zajímavých nápadů. To je něco, co musí dělat někdo interní. My děláme až tu další část. Univerzita Karlova je první veřejná vysoká škola, která se rozhodla poslední část procesu vyčlenit. Vzorem pro nás v České republice byl určitě Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky se svou dceřinou společností IOCBTech s.r.o., která funguje už 10 let a je enormně úspěšná.

Jak funguje samotná spolupráce s vědci? Zejména s těmi, pro které je modlou základní výzkum. Jak ti se tváří na spolupráci a na transfer?

Podobně jako kdekoliv jinde ve společnosti. Najdete pár totálních nadšenců, kteří říkají, že to tu chybělo a fandí vám. Na druhé straně škály najdeme zaryté odpůrce, podle kterých by univerzita neměla nikdy dělat transfer a spolupráci s průmyslem. A osmdesát, sedmdesát procent je někde uprostřed, se kterými pracujeme a snažíme se je motivovat a přesvědčovat, že to má smysl a dopad. To se nejlépe dělá pozitivními příklady, case studies.

Zbytek rozhovoru si můžete poslechnout v přehrávači výše.

Čtěte také

Česko! A jak dál | Podcast Univerzity Karlovy

4/10/2021 Víte, jak se převádí vědecké objevy do praxe? Jak úspěšná je v této misi Univerzita Karlova? A jaké nové inovace mají vědci schované v šuplíku? Za oponu vědeckého transferu nás nechal nahlédnout Mgr. Otomar Sláma, MBA, MPA, ředitel společnosti Charles University Inovations…


Povídáme si s Ondřejem Trhoňem z Charles Games | Retronation

19/7/2021 Nejen o dokumentární hře popisující konec 2. světové války v Československu povídal Ondřej Trhoň z Charles Games. Novinář, vývojář, autor podcastů. Denním chlebem je pro Ondřeje Trhoně práce na historickém interaktivním dokumentu Svoboda 1945, který se nachází na obtížně definovatelném poli serious games,…


Hrajeme českou vzdělávací hru Svoboda 1945 | Games.cz

3/8/2021 Oceňovaný Attentat 1942 konečně našel svého nástupce. Po heydrichiádě se tvůrci ze studia Charles Games úzce propojeného s Univerzitou Karlovou vrhli na další zásadní období československé historie – konec druhé světové války a nástup komunismu. Výsledkem je Svoboda 1945, kterou si právě dnes zahrajeme v GamesPlayi….


Tech-transfer se v Česku vyvíjí 15 až 20 let | Radio Z

27/9/2021 Historie technologického transferu se ve světě datuje zhruba od 70. let minulého století. Průkopníky oboru byly univerzity v Německu, Velké Británii nebo Izraeli. „Co se týče České republiky, zde datujeme historii technologického transferu zhruba 15 až 20 let,“ říká Otomar Sláma,…


Mezi světy vědců a investorů | Hospodářská komora ČR

7/4/2022 Ve výzkumných laboratořích najdeme doslova poklady. Vědci objevují nové poznatky, které prohlubují naše znalosti napříč obory, vymýšlí inovace, přichází s novými vynálezy. Jenže ne všechny se dostanou do praktického užívání. Vědci zpravidla neví, jakým způsobem prorazit na trh, a podnikatelé a potenciální…


Jak a proč zakládat spin-off | CUIP On Air

Zveme vás k poslechu premiérového dílu našeho nového podcastu CUIP On Air, kde jsme se zaměřili na aktuálně silně rezonující téma napříč vědeckou i podnikatelskou sférou – spin-off společnosti. Proto jsme si pozvali Otomara Slámu, předsedu správní rady CUIP, a Michala Pohludku, CEO…


Machů: Právo se týká celého života nápadu | CUIP On Air

Druhý díl našeho podcastu CUIP On Air se věnuje právu duševního vlastnictví. Na první pohled se to totiž nemusí zdát, ale ochrana duševního vlastnictví se týká téměr každé etapy vědecké kariéry, jak zaznělo z úst našeho hosta. Tím byl Matěj Machů,…