Mezi světy vědců a investorů – Hospodářská komora ČR
7/4/2022
Ve výzkumných laboratořích najdeme doslova poklady. Vědci objevují nové poznatky, které prohlubují naše znalosti napříč obory, vymýšlí inovace, přichází s novými vynálezy. Jenže ne všechny se dostanou do praktického užívání.
Vědci zpravidla neví, jakým způsobem prorazit na trh, a podnikatelé a potenciální investoři naopak nevědí, co se za zdmi výzkumných ústavů a univerzit děje. A proto tu jsou transferáři – lidé, jejichž úkolem je světy byznysu a vědy navzájem propojit.
„Češi jsou známí tím, že jsou vynalézavý národ. O naše vynálezy je zájem,“ tvrdí Otomar Sláma, ředitel Charles University Innovations Prague (CUIP), první univerzitní transferové společnosti v Česku. Jejím úkolem je, aby na Univerzitě Karlově vyhledávala výzkumy, jejichž výsledky by se eventuálně mohly uplatnit na trhu. „Bohužel ne všechny nápady, které fungují v laboratoři, najdou v praxi uplatnění. Často třeba slýcháme o nových postupech pro laboratoře, inovativnější, přesnější měření. Jenže aby se mohlo používat, laboratoř by musela koupit nové vybavení a přeškolit personál. A to už se nemusí vyplatit,“ naznačuje Sláma rozdíl mezi světem vědy a světem byznysu. A proto prvním kritériem, které při počínajícím transferu hodnotí, je uplatnitelnost na trhu.
…
(Zbytek článku najdete na oficiálních stránkách Hospodářské komory ČR.)