Tech-transfer se v Česku vyvíjí 15 až 20 let | Radio Z
27/9/2021
Historie technologického transferu se ve světě datuje zhruba od 70. let minulého století. Průkopníky oboru byly univerzity v Německu, Velké Británii nebo Izraeli. „Co se týče České republiky, zde datujeme historii technologického transferu zhruba 15 až 20 let,“ říká Otomar Sláma, manažer v oblasti technologického transferu a ředitel Charles University Innovations Prague s.r.o.
Na Univerzitě Karlově se oblasti věnují 14 let. Průlom ale přišel až v roce 2018, kdy se univerzita rozhodla jako první vysoká škola v České republice založit svou 100% vlastněnou dceřinou společnost.
Proces podle něj obsahuje čtyři základní kroky. Tím prvním je technologii najít, tedy takzvaný technologický skauting. Následují analýza technologie a „dovývoj“ technologie. Poslední fází je komerční vyjednávání.
Prostřednictvím univerzitní společnosti GeneSpector Innovations s.r.o. vznikla diagnostická metoda, která vyhodnotí i to, jaký bude mít testovaný průběh nemoci covid-19. „Společnost přišla s testováním v době, kdy tady testování nebylo. My jsme zkracovali významně dobu testování a navyšovali jsme laboratorní kapacity až o 600 procent v té době, kdy bylo obtížné testovat. To je ten společenský přínos,“ vyzdvihuje Otomar Sláma.
Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s manažerem v oblasti technologického transferu Otomarem Slámou.