Vznik spin-offu GeneSpector Innovations
Praha, 9. září 2021 – Nově vznikající univerzitní společnost GeneSpector Innovations, s.r.o., podala patentovou přihlášku na novou diagnostickou metodu, která umožňuje z výtěru z nosohltanu předpovědět závažnost akutně probíhajícího infekčního onemocnění. Tato metoda byla vyvinuta týmem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a byla úspěšně ověřena v rámci PCR diagnostiky infekce SARS-CoV-2 a následného průběhu nemoci covid-19. V rámci ověřování se ukázalo, že je metoda použitelná i u dalších typů infekčních onemocnění.
Univerzita Karlova a její dceřiná společnost Charles University Innovations Prague (CUIP) znovu spojily síly a přicházejí s převratným výsledkem svého výzkumu. Vědci z 1. LF UK našli nový přístup k diagnostice onemocnění covid-19. Jejich cílem je pojmout diagnostiku z medicínského úhlu pohledu, nikoliv pouze jako vyhodnocování z pohledu epidemiologického. Nyní představují zcela převratnou diagnostickou metodu umožňující při běžně prováděném výtěru z nosohltanu předpovědět závažnost aktuálně probíhajícího infekčního onemocnění. Závažným klinickým projevem infekčních onemocnění (tedy i nemoci covid-19) je rozvoj systémového selhání organismu. Dochází postupně k nekontrolovatelné tvorbě prozánětlivých proteinů, abnormální reakci imunitního systému, které vedou k poškození plic, poškození jater a selhání ledvin. Včasné rozpoznání tohoto stavu je proto pro lékaře velmi důležité. Přístup vědců je založen na stanovení množství specifického biomarkeru akutní fáze zánětu ve vzorku získaném výtěrem z nosohltanu současně s detekcí SARS-CoV-2.
„Na základě boje s pandemií onemocnění covid-19 podpořila Univerzita Karlova vznik GeneSpector Innovations, s.r.o. Tato společnost představuje již hotovou diagnostickou metodu, která je připravena pro vstup na trh,“ vysvětluje Mgr. Otomar Sláma, MBA, MPA, ředitel CUIP.
Celou tiskovou zprávu si můžete stáhnout níže.
Ke stažení
Níže si celou konferenci můžete pustit: